Beskrivning
Produktbeskrivning:Sydamerikansk vattenmelon, först introducerad av Impecta. Har snabbt blivit en favorit.
Mexikansk Vattenmelon. Klängande växt från Sydamerika. Lättodlad, med intensiv växtkraft. Mängder av små, 3 – 5 cm långa, ovala gröna frukter med mild sötsur smak. Används färsk i sallad eller inlagd som syltlök eller i sockerlag som dessertfrukt.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i planteringsjord. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Toppas vid ca 1,5 m. Nyp av sidoskott efter 2 blad. Bäst för växthus eller varmt utomhusläge. Uppbindes.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Melothria scabra |
| Höjd: | 125cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 75cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 12 frö |







