Beskrivning
Produktbeskrivning:Saxa 2
Populär rädissort med runda, helt röda, spröda rädisor. Skall skördas mjälla. Upprepa därför sådden med 2 veckors mellanrum under hela sommaren. Såband ger plantor med lagom avstånd. Trivs bäst i lucker fuktighetshållande jord. Vattna rikligt. Täck sådden med fiberduk för att undvika tidiga insektsangrepp på småplantorna.
Direktsådd:Tidigt när jorden går att bruka–augusti. Riv av en lagom lång remsa av såbandet och lägg i såfåran. Vattna noga innan såbandet täcks med jord. Inga ändar får sticka upp, fåglarna kan dra upp banden. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Raphanus sativus Saxa 2 |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 2-3cm |
| Skördetid: | Maj-Oktober |
| Direktsås: | April-Maj / Juli-Oktober |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 2-3cm |
| Radavstånd: | 10-20cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 225st |
| Räcker till: | 6 m |







