Beskrivning
Produktbeskrivning:
mörkgrön flikiga blad, 50cm, vintergrön, halvsk, sk.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Polystichum aculeatum |
| Bladfärg: | Mörkgrön, flikbladig |
| Höjd: | 50 cm |
| Läge: | Halvskugga till skugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande, Upprätt, kompakt |
| Lämplig till: | Woodland, lund, rabatt, kantväxt |
| Jord: | Humusrik, väldränerad, fuktighetshållande, lätt sur till neutral |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |
| Latinskt namn: | Polystichum aculeatum |
| Bladfärg: | Mörkgrön, flikbladig |
| Höjd: | 50 cm |
| Läge: | Halvskugga till skugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande, upprätt |
| Lämplig till: | Rabatt, woodland |
| Jord: | Kalkhaltig, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |







