Beskrivning
Produktbeskrivning:
gul, 1-1,3m, april-maj, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Forsythia x intermedia Minigold |
| Blomfärg: | Kompakta, klargula, rörformade blommor, gul knopp |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Små ovala, mörkgröna blad med sågtandning; liten gul höstton |
| Höjd: | 100-130 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Mellanhög, kompakt och rund buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Får en gul höstfärg, oftast klar till medelgul |
| Latinskt namn: | Forsythia x intermedia Minigold |
| Blomfärg: | Kompakta, klargula, rörformade blommor, gul knopp |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Små ovala, mörkgröna blad med sågtandning; liten gul höstton |
| Höjd: | 100-130 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Mellanhög, kompakt och rund buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Får en gul höstfärg, oftast klar till medelgul |
| Latinskt namn: | Forsythia x intermedia Minigold |
| Blomfärg: | Kompakta, klargula, rörformade blommor, gul knopp |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-130 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Mellanhög, kompakt och rund buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Forsythia x intermedia Minigold |
| Blomfärg: | Kompakta, klargula, rörformade blommor, gul knopp |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Små ovala, mörkgröna blad med sågtandning; liten gul höstton |
| Höjd: | 100-130 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Mellanhög, kompakt och rund buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Får en gul höstfärg, oftast klar till medelgul |
| Latinskt namn: | Forsythia x intermedia Minigold |
| Blomfärg: | Kompakta, klargula, rörformade blommor, gul knopp |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Små ovala, mörkgröna blad med sågtandning; liten gul höstton |
| Höjd: | 100-130 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Mellanhög, kompakt och rund buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Får en gul höstfärg, oftast klar till medelgul |
| Latinskt namn: | Forsythia x intermedia Minigold |
| Blomfärg: | Kompakta, klargula, rörformade blommor, gul knopp |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Små ovala, mörkgröna blad med sågtandning; liten gul höstton |
| Höjd: | 100-130 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Mellanhög, kompakt och rund buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Får en gul höstfärg, oftast klar till medelgul |







