Beskrivning
Produktbeskrivning:
vitgul, stark doft, juni-juli, 2-3m, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Philadelphus coronarius Finn E |
| Blomfärg: | Enkla, skålformade vita, 2–3cm, knopp vit |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Stark, söt doft |
| Bladfärg: | Ovala blad i mörkgrönt; höstfärg i gult |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







