Beskrivning
Produktbeskrivning:
rosavitgröna blad, 1-1,5m, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Salix integra Hakuro Nishiki |
| Höjd: | cm |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Salix integra Hakuro Nishiki |
| Bladfärg: | Rosavitgröna blad |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Salix integra Hakuro Nishiki |
| Blomfärg: | Oansenliga, gulgröna videkissar |
| Blomningstid: | Mars till April |
| Bladfärg: | Rosa, vit och grönbrokiga, elliptiska blad; stark vårfärg |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, rund buske eller uppstammad form |
| Jord: | Fuktig till normal, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







