Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Salix purpurea Pendula |
| Blomfärg: | Små, smala, gula eller silvergrå hängen |
| Blomningstid: | Mars till April |
| Bladfärg: | Silvergrön, rödbruna hängande grenar |
| Höjd: | 160 cm |
| Bredd: | 1,5–2 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, hängande, paraplyformad, solitär |
| Jord: | Mullrik, Fuktig |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | En gracil, småväxt prydnadssalix med tätt hängande grenar och smala blågrå till grågröna blad, vilket ger ett silvrigt intryck. Sorten odlas ofta som uppstammad och ger en elegant, fontänliknande form. |
| Tålig: | Vindtålig |
| Rotsystem: | Ytligt |
| Latinskt namn: | Salix purpurea Pendula |
| Blomfärg: | Små, smala, gula eller silvergrå hängen |
| Blomningstid: | Mars till April |
| Bladfärg: | Silvergrön, rödbruna hängande grenar |
| Höjd: | 160 cm |
| Bredd: | 1,5–2 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, hängande, paraplyformad, solitär |
| Jord: | Mullrik, Fuktig |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | En gracil, småväxt prydnadssalix med tätt hängande grenar och smala blågrå till grågröna blad, vilket ger ett silvrigt intryck. Sorten odlas ofta som uppstammad och ger en elegant, fontänliknande form. |
| Tålig: | Vindtålig |
| Rotsystem: | Ytligt |
| Latinskt namn: | Salix purpurea Pendula |
| Blomfärg: | Små, smala, gula eller silvergrå hängen |
| Blomningstid: | Mars till April |
| Bladfärg: | Silvergrön, rödbruna hängande grenar |
| Höjd: | 160 cm |
| Bredd: | 1,5–2 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, hängande, paraplyformad, solitär |
| Jord: | Mullrik, Fuktig |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | En gracil, småväxt prydnadssalix med tätt hängande grenar och smala blågrå till grågröna blad, vilket ger ett silvrigt intryck. Sorten odlas ofta som uppstammad och ger en elegant, fontänliknande form. |
| Tålig: | Vindtålig |
| Rotsystem: | Ytligt |







