Beskrivning
Produktbeskrivning:Profi F1
Mycket bra sort av frilandsgurka av Västeråstyp. Bitterfri smak och motståndskraftig mot sjukdomar. Sätter bara honblommor odla inte tillsammans med sorter som ger hanblommor, vilket kan ge s k frögurkor. Skörda ofta och låt ej gurkorna växa sig för stora. Trivs bäst i väldränerad, näringsrik och fuktighetshållande jord i skyddat läge. Vattna rikligt.
Förodling:
3-4v före utplantering efter sista frost. Så 1 frö/kruka. Håll fuktigt. Ställ varmt (+25ºC). När fröna grott, ställ ljust i rumstemp.
Direktsådd:
Så ej förrän jordtemp. är +15°C. Vattna i såfåran före sådd. Håll sådden fuktig. Täck gärna med fiberduk fram till blomning.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cucumis sativus Profi F1 |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Skördetid: | Augusti-September |
| Förodling: | Maj-Juni |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 125cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1-2cm |
| Antal frö: | 12st |
| Räcker till: | 10 plantor |







