Beskrivning
Produktbeskrivning:Intensivt rikblommande med 50-75 cm långa rankor täckta av 5-7 cm stora blommor i renaste vitt. Praktfull i amplar och större krukor.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Petunia hybrida Easy Wave White F1 |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Maj-Oktober |
| Höjd: | 15-30cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 10 pellets |







