Beskrivning
Produktbeskrivning:Pionblommande vallmo med stora, vita dubbla blommor. Enstaka enkla blommor kan förekomma. Vacker i rabatt och äng. OBS! Växten är giftig.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Papaver somniferum Yellow Peony |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Juni-Juli |
| Höjd: | 90cm |
| Läge: | Sol |
| Direktsås: | April-Maj / September-Oktober |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 1000 frö |







