Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit, maj-juni, 1-1,5m, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Spiraea nipponica June Bride |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i täta, bågböjda klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, brett bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Spiraea nipponica June Bride |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, brett bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Spiraea nipponica June Bride |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i täta, bågböjda klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Små, mörkgröna, ovala blad; frisk grönska; höstfärg i gult |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, brett bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







