Beskrivning
Produktbeskrivning:
gröna, 50/80 cm, rosa till silverfärgade fjäderlika vippor, sep–okt, gulbrun höstfärg, sol, halvsk. B
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Yakushima Dwarf |
| Blomningstid: | September till Oktober |
| Bladfärg: | Grön |
| Färg, ax / vippa: | Rosa till silverfärgade fjäderlika vippor |
| Höjd: | 50 / 80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig, salttålig, ej vinterfukt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, gulbrun höstfärg |
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Yakushima Dwarf |
| Blomningstid: | September till Oktober |
| Bladfärg: | Grön |
| Färg, ax / vippa: | Rosa till silverfärgade fjäderlika vippor |
| Höjd: | 50 / 80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig, salttålig, ej vinterfukt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | B |
| Krukstorlek: | 3,5L |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, gulbrun höstfärg |







