Beskrivning
Produktbeskrivning:
Rosenskära ’Apricotta’ är en omtyckt sort känd för sina mjukt aprikosfärgade blommor som skiftar i toner av rosé, lax och creme. De stora sidenlika blommorna får ofta en något mörkare mitt, vilket ger ett varmt och tilltalande färgspel i rabatten. Det dilliknande finflikiga bladverket ger plantan ett luftigt uttryck och gör den lätt att kombinera med andra sommarblommor.
Plantorna blir runt 100 centimeter höga och trivs i soligt läge i en lätt och väldränerad jord. Den är lättodlad och blommar rikligt hela sommaren, särskilt om man regelbundet tar bort vissna blommor. Rosenskära ska inte kvävegödslas för kraftigt eftersom det främjar bladtillväxt på bekostnad av blomningen. ’Apricotta’ är en utmärkt snittblomma med god hållbarhet i vas och fungerar även mycket fint i större krukor.
Rosenskära kan direktsås utomhus när jorden värmts upp eller förodlas inomhus för att få tidigare blomning. Den är en kortdagsväxt, vilket innebär att den kan börja blomma något senare i områden med midnattsol eftersom den behöver längre nattperioder för att initiera blomningen.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cosmos bipinnatus Apricotta |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 90cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25-30cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 40st |







