Beskrivning
Produktbeskrivning:
Bladrödbeta ’Bulls Blood’ är en historisk sort med rötter i tidigt 1800-tal och är idag lika uppskattad för sina kraftigt mörkt röd-violetta blad som för sina väl genomfärgade, mörkröda rötter. De unga bladen är intensivt färgade redan från tidig utveckling och har en mild, söt och lätt jordig smak som gör dem mycket populära i sallader och småbladsblandningar. Bladverket ger dessutom ett vackert och dekorativt inslag i köksträdgården.
Sorten kan även odlas för roten, som får en djup röd färg och fin smak, men om den står för länge på hösten kan den bli något stabbig. ’Bulls Blood’ trivs i soligt läge och i näringsrik, väldränerad jord och kan sås direkt på friland när jorden reder sig eller förkultiveras för tidigare skörd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Beta vulgaris Bull´s Blood |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Skördetid: | Januari-December |
| Förodling: | Januari-December |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 2st |
| Räcker till: | 100 plantor |







