Beskrivning
Produktbeskrivning:ljusrosa/vit, 60cm, maj-juli, sol, halvsk.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lamprocapnos spectabilis Cupid ® |
| Blomfärg: | Ljusrosa / vit |
| Blomningstid: | Maj till Juli |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 60 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt |
| Lämplig till: | Rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, surjord, lätt fuktigt läge |
| Undviks av: | Hare, rådjur, snigel |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |
| Övrigt: | Fin som snittblomma, klipp ner efter blomning för att stimulera mer blomning |
| Latinskt namn: | Lamprocapnos spectabilis Cupid ® |
| Blomningstid: | Maj till Juli |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 60 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt |
| Lämplig till: | Rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, surjord, lätt fuktigt läge |
| Undviks av: | Hare, rådjur, snigel |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |







