Beskrivning
Denna fina blandning av blomstertobak heter Sensation mix och får ca 40–80 cm höga blommor. Varje blomma är 5–7 cm i diameter, flerfärgade och underbart doftande.
Sensation mix får stjälkgrenar från mitten. Den är lämplig för buketter. Växer bäst på en ljus plats skyddad från intensiv värme och i halvskugga, i måttligt fuktig lös bördig jord. Lämplig för plantering i grupp mitt i blomsterrabatter. Bra i kombination med andra ettåriga blommor. Växtrotation på 2 år bör utövas.
Odling av blomstertobak: Försås dina fröer inomhus i såjord. Planteras ut efter avhärdning och när risken för frost är över.
| Portionsmängd: | 50 frö |
| Färg: | Blandad |
| Höjd: | 40-80 cm |
| Såtid: | Feb-Apr |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Skördetid/Blomtid: | Jun-Sep |
| Sådjup: | 0,5 cm |
| Radavstånd: | 40 cm |
| Plantavstånd: | 45 cm |
| Växtläge: | Sol/Halvskugga |
| Årlighet: | Ettårig |
| Engelskt namn: | Flowering Tobacco ’Sensation’ |
| Latinskt namn: | Nicotiana alata Link et Otto |







