Beskrivning
En fin solros som väcker uppmärksamhet. Teddy Bear är ganska låg. Blir ca 50-60 cm hög och passar bra både i krukor och rabatter.
Solrosen Teddy Bear får stora, fyllda blommor. Bra som snittblomma och omtyckt av insekter.
Odling av solrosor: I södra Sverige kan du direktså solrosor på sin växtplats men förodling ger en tidigare blomning.
När du förodlar solrosor sår du fröerna i krukor. Ha ca 2/3 näringsrik jord i botten och översta delen fyller du med såjord. Så 1-2 fröer per kruka och håll sådden fuktig. Behåll ett skott per kruka, fortsätt odla ljust och svalt. Avhärda och plantera ut när risken för nattfrost är över.
| Färg: | Gul |
| Höjd: | 50-60 cm |
| Såtid: | Apr-Jun |
| Grotid: | 5-20 dagar |
| Skördetid/Blomtid: | Jul-Sep |
| Sådjup: | 1-2 cm |
| Radavstånd: | 30 cm |
| Plantavstånd: | 30 cm |
| Växtläge: | Sol |
| Årlighet: | Ettårig |
| Engelskt namn: | Dwarf Sunflower Sungold ’Teddy Bear’ |
| Latinskt namn: | Helianthus annuus |







