Beskrivning
Tomaten Agro F1 är en cylinderformad växthustomat av San Marzanotyp. Passar utmärkt till matlagning men är även riktigt god att äta nyplockad. Rik arom.
Odling av tomat Agro F1: Så inomhus i såjord i feb-april, så grunt. Gror efter ca 10 dagar vid ca 20 grader. Hög groningstemperatur är viktig. Plantera om i krukor med plantjord. Bind upp plantorna och plocka bort sidoskott i bladvecken. Skakning av plantan förbättrar och gör pollineringen enhetligare.
| Såperiod | Feb-April |
|---|---|
| Blomningstid | Grönsaker |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 200 cm |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Radavstånd | 80 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Periodskörd | Juli-Sept |
En fröpåse räcker till ca 4-5 plantor.







