Beskrivning
Produktbeskrivning:
vitgrönrosa brokiga blad, vitstrimmig/grön bark, övergår i rött på vintern, 3-4m, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Acer conspicuum Red Flamingo |
| Blomfärg: | Små gulgröna hängande |
| Blomningstid: | April |
| Bladfärg: | rosa-vit brokiga blad, limegrön-rosa vårfärg, röda årsskott, |
| Höjd: | cm |
| Bredd: | 250-350 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhögt, upprätt träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 400 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röda årsskott, dekorativ randbark, |
| Latinskt namn: | Acer conspicuum Red Flamingo |
| Blomfärg: | Små gulgröna hängande |
| Blomningstid: | April |
| Bladfärg: | rosa-vit brokiga blad, limegrön-rosa vårfärg, röda årsskott, |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Bredd: | 250-350 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhögt, upprätt träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 400 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röda årsskott, dekorativ randbark, |
| Latinskt namn: | Acer conspicuum Red Flamingo |
| Blomfärg: | Små gulgröna hängande |
| Blomningstid: | April |
| Bladfärg: | rosa-vit brokiga blad, limegrön-rosa vårfärg, röda årsskott, dekorativ randbark, |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Bredd: | 250-350 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhögt, upprätt träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 400 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Röda årsskott, dekorativ randbark, |







