Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Acer rubrum Summer Red |
| Blomfärg: | Små, mörkröda blommor i täta knippen |
| Blomningstid: | Mars till April |
| Bladfärg: | Vinröda blad som övergår i grönt, lysande röd höstfärg |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Bredd: | 250-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Högt till högt, upprätt till brett träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 400 – 500 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |







