Beskrivning
Produktbeskrivning:Populär och lättodlad växt med dekorativt dilliknande bladverk i stor mängd. Det ger ett fluffigt grönt intryck som kröns med klart röda små blommor med svart öga. Vacker både i rabatt och i stenparti. Så helst i grupp istället för i rader. Så i augusti – september för tidigare blomning nästa sommar. Ganska anspråkslös växt som trivs på de flesta jordar. Vattna vid torka.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Adonis aestivalis |
| Blomfärg: | Röd |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 10cm |
| Direktsås: | April-Maj / Augusti-September |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 10cm |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 253st |
| Räcker till: | 4-6 m |







