Beskrivning
Produktbeskrivning:En snabbväxande härdig lökart med uppblåsta stjälkar. Alla växtens delar anses utsökta till råkost och matlagning. Fin prydnadsväxt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Allium fistulosum |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Juni-Juli |
| Höjd: | 50cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Förodling: | Januari-Maj / September-November |
| Livstid: | Flerårig / Perenn (Härdighet C) |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 1-3 månader |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 150 frö |







