Beskrivning
Produktbeskrivning:
En vacker växt med gula blommor och ett ljusgrönt bladverk.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Bupleurum rotundifolium Griffithii |
| Blomfärg: | Gul |
| Blomningstid: | Juli-Augusti |
| Höjd: | 90cm |
| Läge: | Sol |
| Förodling: | Februari-April |
| Direktsås: | April-Maj, Augusti-September |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 100st |







