Beskrivning
Produktbeskrivning:Fiesta Gitana
Stora, heldubbla blommor i orange och gult med mörk mitt. Tätt och kompakt växtsätt. Blommorna är ätliga och blir fin dekoration till sallader och bakverk. Utmärkt rabatt- och snittblomma. Sorten har premierats med Fleuroselect Guldmedalj.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Calendula officinalis Fiesta Gitana |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Direktsås: | April-Juni / September-Oktober |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 125 frö |







