Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Camellia japonica Lavinia Maggi |
| Blomfärg: | Röda & vita fyllda |
| Blomningstid: | Februari till April |
| Bladfärg: | Ovala till elliptiska, mörkgröna, blanka och läderartade med svagt sågtandad kant |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Bredd: | 120-180 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 (3) |
| Övrigt: | Surjord, vintergrön |







