Beskrivning
Produktbeskrivning:Konformad snackspaprika med söta, milda och matiga frukter som mognar från gult till orange och rött. Tidig och tålig sort som kan skördas i alla stadier. Odla gärna på friland i varma lägen.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum annuum Ferenc Tender |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 10 frö |







