Beskrivning
Produktbeskrivning:
Snacking Purple
Vacker, lila paprika med små, söta frukter. Passar perfekt i kruka. Plantan förgrenar sig bra utan toppning. Odla på skyddat och varmt läge, t. ex. på altan, balkong eller växthus. Duscha plantan ofta för att förhindra skadedjursangrepp.
Förodling:
Så i fuktad såjord. Håll fuktigt, täck med plast eller ställ i minidrivhus. Ställ varmt för groning, 20°C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Använd extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1 planta/kruka i gödslad jord. Toppa ev. plantan vid 15 cm höjd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum Annuum Snacking Purple |
| Höjd: | 30-40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 4st |
| Räcker till: | 3 plantor |







