Beskrivning
Produktbeskrivning:
Draco Orange
En het chili med härligt orange färg och knubbiga, knögliga frukter. Sorten är en korsning mellan Capsicum chinense och Capsicum frutescens. God smak med en tydlig styrka. Tvätta händerna ordentligt direkt efter kontakt med frukterna. Odlas bäst i soligt varmt växthus. Kan behöva växtstöd. Gödsla och vattna regelbundet.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum chinense x Capricum Draco Orange |
| Höjd: | 80-100cm |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Augusti-Oktober |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 4st |
| Räcker till: | 3 plantor |







