Beskrivning
Produktbeskrivning:
ljusgrön, 40/50cm, gröna spikklubbe ax, maj-juli, sol, sk.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Carex grayi |
| Blomningstid: | Maj till Juli |
| Bladfärg: | Ljusgrön |
| Färg, ax / vippa: | Grön |
| Höjd: | 40 / 50 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Tuvbildande |
| Lämplig till: | Invid vatten, kantväxt, rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, fuktigt läge, torktålig |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 8 st |
| Härdighet: | A |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, dekorativ fröställning |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |
| Latinskt namn: | Carex grayi |
| Blomningstid: | Maj till Juli |
| Bladfärg: | Ljusgröna smala |
| Färg, ax / vippa: | Gröna spikklubbelika ax |
| Höjd: | 40 / 50 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Dammkant, fuktplantering, naturplantering |
| Jord: | Alla jordar, fuktigt läge |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 cm |
| Antal / m²: | 6 st |
| Härdighet: | A |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, dekorativ fröställning |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |







