Beskrivning
Produktbeskrivning:
Sallatscikoria ’Sangria’ är en lättodlad och smakrik sort som bildar lösa rosetter av gröna, flikiga blad med en mild till måttlig beska. Bladen skördas efterhand och passar utmärkt i blandade sallader, som smakrik kontrast i varma rätter eller lätt tillagade i exempelvis pasta och sautéer.
Plantan trivs i soligt läge och i en näringsrik, väldränerad jord. Den odlas med fördel under lite svalare perioder då bladen utvecklar finast kvalitet, men den är tålig och kan odlas i hela landet under hela odlingssäsongen.
’Sangria’ kan direktsås på friland eller förodlas inomhus. Den går även bra att så på hösten för tidig vårskörd året därpå. Skörda blad successivt allt eftersom plantan växer, så fortsätter den att producera nytt och fräscht bladverk under lång tid.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cichorium intybus Sangria |
| Höjd: | 25cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Skördetid: | Juni-Oktober |
| Direktsås: | Maj-Juni, Augusti-September |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 15cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 400st |
| Räcker till: | 100 plantor |







