Beskrivning
Produktbeskrivning:
Omtyckt och snabbväxande slingerväxt. De klocklika blommorna är djupt blåvioletta till färgen och mycket dekorativa. Utmärkt på balkong och altan i soligt läge. Behöver stöd. Kan odlas som krukväxt, t ex runt en större bågformad spaljé i ett soligt fönster. Trivs i gödslad, lucker jord. Vattna rikligt. Tål en frostknäpp på hösten.
Förodling: Lägg fröna i ljummet vatten 1 timme före sådd. Så glest i fuktad såjord. Omplantera till 1 planta/kruka i gödslad jord när de är stora nog att hantera. Ställ ljust och svalt. Utplantera efter sista frosten.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cobaea scandens |
| Blomfärg: | Blåviolett |
| Blomningstid: | Juli-Oktober |
| Höjd: | 200-400cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 20st |
| Räcker till: | 8-10 plantor |







