Beskrivning
Produktbeskrivning:Koriander Green Bush
Bladkoriander. Kinesisk persilja. Finflikigt aromatiskt bladverk med kompakt växtsätt. Används mycket i det asiatiska köket. Går bra att frysa.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Coriandrum sativum Green Bush |
| Höjd: | 50cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Skördetid: | Januari-December |
| Förodling: | Januari-December |
| Direktsås: | April-Juli |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 100 frö |







