Beskrivning
Produktbeskrivning:
Mycket lättodlad och tålig buske och häck. Tät och taggig med gröna, flikiga blad. Blommar överdådigt på våren med vita blommor. Får fina, röda bär på hösten som fåglarna älskar. Mycket fin som klippt häck, i buskage eller som solitär. Blomningen minskas vid hårt klippt häck. Den är lättodlad och mycket tålig mot torka, vind och värme. Vill stå i sol-halvksugga.
Blir 5-7m. Klarar Zon 1-6. Som häck sätter man 4 plantor per meter.
Barrotade plantor låter man stå i en hink med vatten några timmar innan plantering. Beskär rötterna vid behov istället för att vika ner dom i planteringsgropen. Vattna ofta under första året.
Produktegenskaper:
| Blomfärg: | Vita äppelblomsformade blommor |
| Blomningstid: | Maj-Juni |
| Doft: | Ja |
| Bladfärg: | Mörkgröna, glansiga blad |
| Höjd: | 5-7 m |
| Bredd: | 4-6 m |
| Läge: | Sol-Halvskugga |
| Växtsätt: | Tät, upprätt form |
| Lämplig till: | Häck, soliär, buskage |
| Jord: | Näringsrik och väldränerad jord |
| Dragväxt: | Ja |
| Planteringsavstånd c/c: | 30-50 cm |
| Växtzon: | 1-6 |
| Planteringstid: | Mars-November |
| Livstid: | Flerårig |
| Övrigt: | Gulbruna höstfärger |
| Beskärningstid: | Vårvinter och JAS |







