Beskrivning
Produktbeskrivning:Tanja
Delikat frilandsgurka av slanggurketyp. Gurkorna är avsedda för att ätas färska. God i sallader m m. Skörda ofta och låt ej gurkorna växa sig för stora vilket ger sämre smak och mindre fortsatt fruktsättning, ca 30 cm långa gurkor är lagom. Trivs bäst i väldränerad, näringsrik och fuktighetshållande jord i skyddat läge. Vattna rikligt.
Förodling:3-4 v före utplantering efter sista frost. Så 1 frö/kruka. Håll fuktigt. Ställ varmt (+25°C). När fröna grott, ställ ljust i rumstemp.
Direktsådd:Så ej förrän jordtemp. är +15°C. Vattna i såfåran före sådd. Håll sådden fuktig. Täck gärna med fiberduk fram till blomning.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cucumis sativus Tanja |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Skördetid: | Augusti-September |
| Förodling: | Maj-Juni |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 125cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1-2cm |
| Antal frö: | 42st |
| Räcker till: | 20st |







