Beskrivning
Produktbeskrivning:Vegetable Spagetti
Spännande, gulfruktig pumpa med ett fruktkött som liknar spagetti. Frukten kokas hel i ca 15 minuter, därefter gröps fruktköttet ur och äts som spagetti. Kan lagras på sval plats, 1 – 2 månader. Trivs på en varm och solig plats i välgödslad och väldränerad jord. Behöver mycket vatten och näring hela växtperioden.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cucurbita pepo Vegetable Spagetti |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 100cm |
| Skördetid: | Augusti-Oktober |
| Förodling: | April-Maj |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 100cm |
| Radavstånd: | 120-150cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 2-3cm |
| Antal frö: | 15st |
| Räcker till: | 10 plantor |







