Beskrivning
Produktbeskrivning:
lilarosa, doft, april-maj, gröna blad m ljusgul kant, 1-1,5m, vintergrön, sol-halvsk, zon 1-4, giftig.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Daphne odora Aureomarginata |
| Blomfärg: | Rosaröd till rosa knopp som öppnar till ljust rosa till cremevita, trattformade |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mkt stark, söt och kryddig doft |
| Bladfärg: | Äggrunda, grönvita brokbladiga blad med grön mitt, Vintergrön |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, tät och rund buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Latinskt namn: | Daphne odora Aureomarginata |
| Blomfärg: | Rosaröd till rosa knopp som öppnar till ljust rosa till cremevita, trattformade |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mkt stark, söt och kryddig doft |
| Bladfärg: | Äggrunda, grönvita brokbladiga blad med grön mitt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, tät och rund buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Latinskt namn: | Daphne odora Aureomarginata |
| Blomfärg: | Rosaröd till rosa knopp som öppnar till ljust rosa till cremevita, trattformade |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön, ljusgul kant |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, tät och rund buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön |







