Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Dasiphora fruticosa Tangerine |
| Blomfärg: | Medelstora, enkla blommor i orangegul ton |
| Blomningstid: | Juni till Oktober |
| Bladfärg: | Små, finflikiga, gröna blad; tät och buskig växtform |
| Höjd: | 100-120 cm |
| Bredd: | 100-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Vind-, tork- och stadstålig |







