Beskrivning
Produktbeskrivning:Dara
Dekorativa, skira blommor i rosa, purpur och vitt som fint väver ihop en blomrabatt. Underbar som utfyllnad i buketter. Trivs bäst på lucker, sandig och mullrik jord. Vattna under torka. Tvåårig, men blommar första året om den förodlas.
Förodling:Så glest i fuktad såjord. Omplantera till 1-2 plantor/kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hantera. Ställ ljust och svalt. Utplantera efter sista frost.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Daucus carota Dara |
| Blomfärg: | Rosa, purpur, vitt |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 90cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Maj, Oktober-November |
| Livstid: | Ettårig / Annuell, Tvåårig / Bienn |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 100st |
| Räcker till: | 50 plantor |







