Beskrivning
Produktbeskrivning:Herald of Spring
Välkänd och populär gammaldags växt. Fin färgblandning i rosa, sammetsrött, vitt och många olika tvåfärgade kombinationer. Mycket hållbar snittblomma. Två-årig men blir gärna ”flerårig” eftersom den sprider sig själv. Se upp så du inte rensar bort de självsådda fröplantorna. Trivs i näringsrik, fuktig jord.
Förodling:Så glest i fuktad såjord. Omplantera till 1 planta/kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hantera. Sätt krukorna utomhus lite skyddat. Plantera ut på växtplatsen under sensommaren eller på våren efter höstsådd.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Dianthus barbatus Herald of Spring |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Februari-Mars |
| Direktsås: | April-September |
| Livstid: | Tvåårig / Bienn |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 990st |
| Räcker till: | 5 m |







