Beskrivning
Produktbeskrivning:Flerårig rudbeckia som blommar redan första året. Blommor i rött, orange, gräddvitt, purpur och gult. Välgrenande växtsätt och rikblommande under lång tid.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Echinacea x hybrida Cheyenne Spirit |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 70cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Förodling: | Januari-Mars / Oktober-November |
| Livstid: | Flerårig / Perenn Zon 1-4(5) |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 7 frö |







