Beskrivning
Produktbeskrivning:Tvåfärgade, enkla blommor i intensivt purpurrött med vita strålar. Tidigblommande med lägre växtsätt. Effektfull i rabatter, kanter och som centrumväxt i lådor.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cosmos bipinnatus Cosimo Red-White |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | Juli-Oktober |
| Höjd: | 50cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 40 frö |







