Beskrivning
Eltråd AKO Premium WildHog Blå 400 Meter 2.5 mm 0.10 Ohm/m Perfekt mot vildsvin – för elstängsel
Detta är en specialutvecklad tråd för att avskräcka vildsvin och andra vilda djur – den blå färgen är särskilt lätt att se för vilda djur.
3 st förtent kopparledare samt 6 st rostfria ledare gör att att konduktiviteten är 40 gånger högre än den som uppnås av traditionella ledarmaterial.
5 års UV-Garanti.
| Färg: | Blå |
| Brottstyrka: | 105 kg. |
| Totalt antal Ledare: | 9 |
| Förtent-ledare: | 3 x 0,25 mm |
| Rostfri-ledare | 6 x 0,20 mm |
| Resistans: | 0,10 Ω/m |
| Längd: | 400 meter |
| UV-Garanti: | 5 år |
Eltråd, även kallad polytråd, används i stängsel och elstängsel för att skapa en tillfällig och flyttbar barriär som håller djur inom eller utanför ett område. Elstängseltråden leder ström för att ge en avskräckande effekt och är lätt att installera, vilket gör den idealisk för flexibla inhägningslösningar.







