Beskrivning
Denna underbara rosenskära heter Apricotta och är änförande vacker med ovanlig färgställning i aprikos nyans. Gör sig fin i rabatt och som snittblomma.
Apricotta får stora, vackra pionliknande blommor i en mild aprikos färg. Fina både i rabatter och buketter.
Odling: Så inomhus i såjord i mars-april. Så mycket grunt. Gror efter 10-18 dagar. Planteras om i plantjord. Plantera ut på växtplatsen när risken för nattfrost är över. Plocka bort vissnade blommor efter hand så gynnas fortsatt blomning. Sommaraster trivs i sol och halvskugga.
| Såperiod | Mars-Juni |
|---|---|
| Blomningstid | Juli-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 80 cm |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Vetenskapligt namn | Cosmos bipinnatus |
En fröpåse med fröer till rosenskära Apricotta räcker till ca 35 plantor.







