Beskrivning
Produktbeskrivning:Enkla och mer eller mindre dubbla blommor i variationsrik blandning från cremevitt och gyllengult till lysande orange och eldrött. Rikblommande slingerväxt för spaljé och liknande. Blommor och blad är ätliga och kan användas i sallader, som dekoration m.m.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord i april. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Kan även sås direkt på friland i maj-juni. Rensas efterhand.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Tropaeolum majus Mix |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 150cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 15 frö |







