Beskrivning
Produktbeskrivning:
medelstor, fast saftigt vitt fruktkött, söt smak med lite syra, mognar sept, kan lagras till nov, dessert och bordsfrukt, bra till ekologisk odling, bra äpple för allergiker, lämplig till ciderproduktion, grönt kulturarv, sol, zon 1-4, god motståndskraft mot skorv.
Produktegenskaper:
| Frukt: | Medelstor med fast, saftigt vitt fruktkött |
| Smak: | Söt med en lätt syrlighet |
| Skörd: | September, kan lagras till November |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Brunnsäpple, Charlamovsky, Discovery, Farmors Juläpple, Filippa, Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Lobo, Melon-/Citronäpple, Mio, Oranie, Rödluvan, Silva, Stor Klar Astrakan, Sävstaholm, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 2 – 3 m |
| Planteringsavstånd: | 2,5 m |
| Grundstam: | B9 |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Frukt: | Medelstor med fast, saftigt vitt fruktkött |
| Smak: | Söt med en lätt syrlighet |
| Skörd: | September, kan lagras till November |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Brunnsäpple, Charlamovsky, Discovery, Farmors Juläpple, Filippa, Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Lobo, Melon-/Citronäpple, Mio, Oranie, Rödluvan, Silva, Stor Klar Astrakan, Sävstaholm, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 2 – 3 m |
| Planteringsavstånd: | 2,5 m |
| Grundstam: | B9 |
| Växtzon: | 1 – 4 |







