Beskrivning
Produktbeskrivning:Crimson Bedder
Underbart rikblommande och lättodlad blomstertobak som är ganska tålig för regn och blåst. Sorten är mörkt röd utan doft. Mycket vacker både i rabatt och kruka. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna och ge näring regelbundet. Klipp bort vissna blommor.
Förodling:Så glest på fuktig såjord. Täck ej fröna. Håll fuktigt, täck m plast eller ställ i minidrivhus. Ställ varmt, 20-24°C. Efter uppkomst, ställ ljust och svalare. Använd extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1/kruka, i gödslad jord. Utplantera efter frost. Avhärda plantorna innan utplantering.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Nicotiana x sanderae Crimson Bedder |
| Blomfärg: | Mörkröd |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 2700st |
| Räcker till: | 7 m |







