Beskrivning
Produktbeskrivning:
djupgrön, 30-50cm, vintergrön, sol, halvskugga, sprider sig.BC
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pleioblastus pygmaeus (distichus) |
| Bladfärg: | Djupgrön |
| Höjd: | 30 – 50 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Marktäckande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, tål ej torka |
| Planteringsavstånd c/c: | 45 cm |
| Antal / m²: | 5 st |
| Härdighet: | BC |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett, rotspridande |
| Latinskt namn: | Pleioblastus pygmaeus Distichus |
| Blomningstid: | Sällan blommande |
| Bladfärg: | Djupgröna, smala lansettformade blad, vintergrön, stammar gröna |
| Färg, ax / vippa: | Diskreta grönaktiga ax |
| Höjd: | 30 – 50 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred, tät, marktäckande, rotspridande |
| Lämplig till: | Marktäckare, bambulund, slänter |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 45 cm |
| Antal / m²: | 5 st |
| Härdighet: | BC |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett, rotspridande |
| Latinskt namn: | Pleioblastus pygmaeus Distichus |
| Bladfärg: | Djupgrön |
| Höjd: | 30 – 50 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Marktäckande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, tål ej torka |
| Planteringsavstånd c/c: | 45 cm |
| Antal / m²: | 5 st |
| Härdighet: | BC |
| Övrigt: | Sprider sig med utlöpare, vintergrön |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett, rotspridande |







