Beskrivning
Ageratum är en lättodlad sommarblomma. Denna sort heter Ageratum Tall blue och får täta blomsterknippen i en vacker lilanyans.Ageratum trivs både i sol och halvskugga. Om du tar bort de vissna blommorna fortsätter den blomma länge under säsongen. Du kan odla ageratum både i krukor och i rabatter. De passar även bra i buketter.Så här odlar du Ageratum Tall Blue: Så inomhus i såjord i feb-april. Täck bara fröerna lätt. När de små plantorna kommit upp och kan hanteras så omplanterar du dem i planteringsjord.Plantera ut med 10-15 cm avstånd när frostrisken är över. Klipp toppskottet ovanför ett blad eller bladpar när plantan är cirka 10-15 cm hög för att få plantan mer förgrenad.Denna blomma ingår i en serie med blomsterfröer som Weibulls tagit fram tillsammans med den danska trädgårdsinspiratören Claus Dalby. Här ser du alla fröer som ingår i den serien: Fröer från Claus Dahlby
| Såperiod | Feb-Maj |
|---|---|
| Blomningstid | Juni-Sept |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 70 cm |
| Plantavstånd | 15 cm |
| Radavstånd | 15 cm |
| Planteringsdjup | 0,2 cm |
| Vetenskapligt namn | Ageratum houstonianum |







