Beskrivning
Produktbeskrivning:gulvita kottar i aug-sept, grönbladig, 4-6m, sol, skugga, zon 1-7.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Humulus lupulus |
| Blomfärg: | Gröngula, medelstora kottar, avlånga och luftiga. |
| Blomningstid: | Augusti – September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 4 – 6 m |
| Bredd: | 90 – 180 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,9 – 1,8 m |
| Växtzon: | 1 – 7 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Får kottliknande blommor, vissnar ner helt på hösten |
| Latinskt namn: | Humulus lupulus |
| Blomfärg: | Gröngula, medelstora kottar, avlånga och luftiga. |
| Blomningstid: | Augusti – September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 4 – 6 m |
| Bredd: | 90 – 180 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,9 – 1,8 m |
| Växtzon: | 1 – 7 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Får kottliknande blommor, vissnar ner helt på hösten |
| Latinskt namn: | Humulus lupulus |
| Blomfärg: | Gröngula, medelstora kottar, avlånga och luftiga. |
| Blomningstid: | Augusti till September |
| Doft: | Mild till medelstark söt, honungsaktig doft |
| Bladfärg: | Gröna blad, handflikiga med grovt sågade lober, sträva, gul höstfärg. |
| Höjd: | 400-600 cm |
| Bredd: | 90 – 180 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,9 – 1,8 m |
| Växtzon: | 1 – 7 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Får kottliknande blommor, vissnar ner helt på hösten |
| Latinskt namn: | Humulus lupulus |
| Blomfärg: | Gröngula, medelstora kottar, avlånga och luftiga. |
| Blomningstid: | Augusti till September |
| Doft: | Mild till medelstark söt, honungsaktig doft |
| Bladfärg: | Gröna blad, handflikiga med grovt sågade lober, sträva, gul höstfärg. |
| Höjd: | 400-600 cm |
| Bredd: | 90 – 180 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,9 – 1,8 m |
| Växtzon: | 1 – 7 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Får kottliknande blommor, vissnar ner helt på hösten |







