Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit, doftar, april-maj, 3-5m, sol, halvskugga, zon 1-4 (5).
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia salicifolia Wada´s Memory |
| Blomfärg: | Stora, vita till elfenbensvita blommor med smala kronblad, 10–15cm, knopp vit |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Citruslik, frisk doft |
| Bladfärg: | Smala, lansettlika blad i ljusgrönt; höstfärg i gult |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt träd med elegant, smal krona |
| Jord: | Väldränerad, djup och humusrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 350 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia salicifolia Wada´s Memory |
| Blomfärg: | Stora, vita till elfenbensvita blommor med smala kronblad, 10–15cm, knopp vit |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Citruslik, frisk doft |
| Bladfärg: | Smala, lansettlika blad i ljusgrönt; höstfärg i gult |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt träd med elegant, smal krona |
| Jord: | Väldränerad, djup och humusrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 350 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia salicifolia Wada´s Memory |
| Blomfärg: | Stora, vita till elfenbensvita blommor med smala kronblad, 10–15cm, knopp vit |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Citruslik, frisk doft |
| Bladfärg: | Smala, lansettlika blad i ljusgrönt; höstfärg i gult |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt träd med elegant, smal krona |
| Jord: | Väldränerad, djup och humusrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 350 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia salicifolia Wada´s Memory |
| Blomfärg: | Stora, vita till elfenbensvita blommor med smala kronblad, 10–15cm, knopp vit |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Citruslik, frisk doft |
| Bladfärg: | Smala, lansettlika blad i ljusgrönt; höstfärg i gult |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt träd med elegant, smal krona |
| Jord: | Väldränerad, djup och humusrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 350 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia salicifolia Wada´s Memory |
| Blomfärg: | Stora, vita till elfenbensvita blommor med smala kronblad, 10–15cm, knopp vit |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt träd med elegant, smal krona |
| Jord: | Väldränerad, djup och humusrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 350 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia salicifolia Wada´s Memory |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt träd med elegant, smal krona |
| Jord: | Väldränerad, djup och humusrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 350 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia salicifolia Wada´s Memory |
| Blomfärg: | Stora, vita till elfenbensvita blommor med smala kronblad, 10–15cm, knopp vit |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Citruslik, frisk doft |
| Bladfärg: | Smala, lansettlika blad i ljusgrönt; höstfärg i gult |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt träd med elegant, smal krona |
| Jord: | Väldränerad, djup och humusrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 350 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







